Menu
Netáhne vám komín? Vždy vám při přikládání vnikne trochu kouře zpět do místnosti? Objevují se na vašem komíně dehtové skvrny? Pořizujete nový spotřebič a nebo se chystáte na přechod k jinému palivu? Je čas na vložkování komínu, které patří k nejčastějším způsobům rekonstrukce.
Nejčastějším důvodem pro vložkování komínů jsou nově připojované spotřebiče, které mají odlišné požadavky na parametry vašeho stávajícího komínu. Zpravidla nové spotřebiče pracují efektivněji s velkým výkonem do topného systému. Díky tomu ale odvádí chladnější spaliny do komínu a tím dochází ke kondenzaci a dehtování spalin.
Vložkování komínů se velmi často provádí při rekonstrukcích, někdy s ním může být spojené i frézování komínů pro zvětšení průměru komínového průduchu pro osazení nové vložky. Toto řešení je cenově příznivější a daleko méně pracné, než bourání a stavění komínu nového.
Mezi nejčastěji používané patří nerezové komínové vložky. Pro rovné komíny se používají vložky pevné. Pro komíny uhýbané vložky v flexi provedení - tento materiál je vhodný pro všechny druhy paliv (zemní plyn, pevná paliva, pelety, olej) a má využití u všech typů spotřebičů (kotle na ústřední vytápění, krbová kamna, krby, ohřívače vody a další topidla).
Další, v posledních letech často používanou variantou pro vložkování komínů, jsou vložky plastové. Používají se pro nízkoteplotní (kondenzační) spotřebiče na zemní plyn. Opět je možné použít pro rovné komíny pevné díly a pro komíny uhýbané v provedení flexi.
Další alternativou pro vložkování komínů jsou keramické vložky. Pro vložkování komínů se používají spíše okrajově a jsou vhodné hlavně pro stavby nových komínů, které jsou rovné. Pro rekonstrukce stávajících komínů je ale nedoporučuji, a to hlavně z nutnosti mít stávající komín opravdu rovný.
Další nevýhodou je také nutnost při použití keramické vložky, vyfrézování většího otvoru, a s tím spojená i vyšší cena celkové rekonstrukce komínu. Keramické vložky nejsou na rozdíl od vložek nerezových tolik odolné proti teplotním šokům, zejména při rychlejším zátopu u spotřebičů na pevná paliva. Déle trvá celé prohřátí spalinové cesty na provozní teplotu. Častěji dochází k zadehtování.
Před samotnou realizací vložkování komínu provádíme zaměření a prohlídku komínovou kamerou, abychom zjistili více informací o technickém stavu komínu. Následně vám navrhneme nejlepší technické řešení a zajistíme výběr vhodné komínové vložky.
Vložkování komínů provádíme zejména v Královehradeckém a Pardubickém kraji, ale i v rámci celé České republiky.